paykasa bozdurma paykasa bozdurma paykasa bozdurma paykasa astropay bozdurma
-Reklam Alanı-
-Reklam Alanı-
-Reklam Alanı-
Kadınca Emlak | Sektöre Değen Kadın Eli

Salonum Ne Renk Olmalı Birlikte İnceleyelim ve Karar Verelim

Pelin Kaleci

Pelin Kaleci

pelin-kaleci-logo-02_1

 

SALONUM NE RENK OLMALI

Salonum ne renk olmalı? Bu kararınızı en çok etkileyecek 2 konu var aslında ! Salonun büyüklüğü ve ne kadar ışık aldığı.

Ve bu iki önceliğinizi göz önünde bulundurarak yapacağınız üç aşamalı tercihler; Önce duvar rengi, sonra mobilya renkleri ve en sonda yastık, tablo, aydınlatma, vazo, puf, halı vb son dokunuşlar.

 

Birincil olarak salonun büyüklüğünü göz önüne alırsak, ne kadar açık renkler kullanırsak salonum  da o kadar geniş ve havadar görünecektir.  Ufak bir salonum  var ise önceliği bej, krem ve diger pastel renk tonlarına öncelik vererek olduğundan geniş gösterebilirsiniz. Zemin ve özellikle duvar rengi gibi ana temalara karar verdikten sonra eğer ufak bir salonunuz var ise mümkün olduğunca birbirine yakın renk geçişlerini tercih etmenizde yarar var. Örneğin mor bir koltuk beğenip yanında kırmızı bir kanepe koymaya çalıştığınızda, salonunuz çok boğulacak ve hacmini kaybedecektir.

Böyle durumlarda ana mobilya seçimini, zeminde ve özellikle duvarda devam eden açık rengin 2-3 ton koyusu şeklinde seçmeniz daha doğru olur. Ayrıca fazla renk özellikle dar alanlarda uzun vadede sizi boğacak ve mekandan çabuk sıkılmanıza sebep olacaktır. Sıra küçük aksesuarlara geldiğinde ise orada özgürsünüz. Ufak salonunuza renk ve değişik materyaller seçerek ciddi bir değişim ve havayı mekanınıza taşıyabilirsiniz. Aksesuarlar ufak parçalar olduğundan, sıkıldığınızda değiştirebileceğiniz için, size hitap edecek renk kombinasyonlarını ve desenleri bu kısımda kullanmanızı tavsiye ederim.

acik-renk-salon

Salonum Işık Almıyor

İkincil konu ise ışık, eğer eviniz çok ışık almıyorsa yine yukarıdaki yöntem, ışığı yansıtabilmek için geçerli, fakat fazlasıyla ışık alan bir salonunuz var ise duvarlarda daha sıcak ve koyu tonlar kullanmanızda bir sakınca yok, hatta geniş salonunuzu olduğundan çok daha derli toplu gösterecektir. Ben burada da yine pastel tonlu mobilya üzerine giderdim. Çünkü mobilyaların öne çıkması benim her zaman önceliğim olmuştur. Geniş salonu olanlar eğer koyu renk bir duvar rengi seçtiler ise, duvar renginin yine 2-3 ton koyusu veya açığını koltuk ve kanepelerine geçirebilirler. Geniş evlerde de en önemli tamamlayıcı yine aksesuarlardır. Kişiliğinizi yansıtmak için daha çok farklı renk yerine size yansıtacak mobilya tasarımlarına ve aksesuarlara gitmeniz daha akıllıca olur. Yukarıda vermiş olduğum kombinasyonda gider iseniz, süprizleri ve pişmanlıkları çok daha az yaşayacağınız kesin.

koyu-renk-salon

Duvar ve mobilyalarda birbirine yakın tonlarda oynuyor olmak sıkıcılık değildir. Bahsettiğim gibi, aksesuarlar ile istediğiniz o hareket ve renkleri evinize katabilirsiniz. Örneğin lüks görünümü tercih edenler için gümüş ve altın aksesuarlar bir tercih olabilir. Renk ve desen seven kişilerde ise, mekanlarını kendilerini yansıtmaları için puf, yastık, perde, tekli koltuk ve aydınlatmalar ile oynamalarını tavsiye ediyorum. Bu şekilde çok uzun zaman modası geçmeyecek ve ayrıca sizin de kendinizi huzurlu, uzun vadede mutlu ve içerisinde uzun zaman geçirmek isteyebileceğiniz mekanlar kazanmış olacaksınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ